مقالات

چگونه از قوطی رنگ و تینر نگهداری کنیم تا خراب نشود؟!

قوطی رنگ و تینر و مواد شیمیایی بخش جدا نشدنی از کارگاه یا انبار خانه شما هستند. شاید تا به امروز به این قوطی های رنگ و تینر توجهی نمی‌کردید و در گوشه ای از کارگاه یا خانه‌تان نگهداری می‌کردید؛ اما نباید نسبت به این مواد بی‌تفاوت بود.

رای جلوگیری از به هدر رفتن منابع مالی و حتی ایجاد حادثه، باید این نوشته را مطالعه کنید تا پولی که به‌سختی به دست می‌آورید را حفظ کنید!

دمای مناسب برای نگهداری رنگ چقدر است؟

رنگ و مواد شیمیایی را باید در دمایی کنترل شده نگه‌داری کرد. بالا رفتن یا پایین آمدن دما به ساختار رنگ و تینر و مواد شیمیایی آسیب می‌رساند. ازهم‌گسیختگی ساختار رنگ از مهم‌ترین مشکلاتی است که در این دما به وجود می‌آید.

با توجه به توصیه شرکت‌های تولید کننده رنگ، دمای بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد برای نگه‌داری از رنگ و حلال‌های آن مناسب است. البته بهترین مرجع برای دست یافتن به عدد درست، اطلاعات موجود روی بسته‌بندی یا قوطی رنگ است. چون ممکن است این دما کمتر یا بیشتر باشد.

از یخ زدن قوطی رنگ جلوگیری کنید.

دور کردن رنگ از نور خورشید

رنگ را در محیط باز و در معرض تور خورشید قرار ندهید. به‌عنوان مثال پارکینگ خانه محیطی سرپوشیده است؛ اما بسته نیست. تلاش کنید رنگ را در محیطی مانند اتاقک و انبار نگهداری کنید. مهم‌ترین ویژگی محیط در بسته این است که جریان هوای زیاد از آن عبور نکند، نور خورشید مستقیم به رنگ نتابد و رطوبت و آب به قوطی رنگ نفوذ پیدا نکند.

اگر این موارد را رعایت کنید؛ یعنی احتمال فاسد شدن رنگ خیلی کم می‌شود.

 

درب قوطی رنگ را خوب ببندید

اکثر رنگ‌های موجود در بازار هوا خشک هستند و در صورت رسیدن هوا (اکسیژن) به آن‌ها سریعاً واکنش نشان می‌دهند و خشک می‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق باید درب قوطی رنگ را به‌خوبی محکم کنید. در برخی موارد شما درب قوطی را محکم می‌بندید؛ اما به دلیل کج شدن بخشی از آن، هوا به داخل قوطی وارد می‌شود و بعد از مدت زمان کوتاهی خشک می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید با استفاده از چسب کاغذی، دور تا دور درب قوطی را چند لایه پوشش دهید تا خطا را به حداقل برسانید.

به تاریخ انقضا دقت کنید!

نکته مهم دیگر، توجه به تاریخ انقضا رنگ است. مطمئناً بر روی قوطی هر رنگی باید تاریخ انقضا محصول درج شده باشد. معمولاً در رنگ‌های شیمیایی مثل سیلر و کیلر و نیم پلی استر، تاریخ انقضا محصول حدود ۶ ماه است. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که از رنگ استفاده نمی‌کنید، به فرد دیگری بدهید تا استفاده شود. در غیر این صورت رنگ خراب خواهد شد.

به هیچ عنوان از رنگی که تاریخ انقضا آن گذشته است استفاده نکنید!

 

مراقب رنگ‌های رقیق شده باشید

همیشه تلاش کنید رنگ را به اندازه‌ای که نیاز دارید با تینر (حلال) ترکیب کنید. نکته دیگر اینکه به هیچ عنوان رنگ را در قوطی اصلی با تینر حل نکنید. همیشه رنگ را به اندازه‌ای که نیاز دارید با تینر حل کنید و به هیچ عنوان رنگ اضافه را به رنگ مادر (اصلی) ترکیب نکنید.

رنگ باقی مانده (حل شده با حلال) را در ظرفی جداگانه نگهداری کنید چون این رنگ به زودی خاصیت خودش را از دست می‌دهد. به‌عنوان مثال سیلر و رنگ‌های اکرلیک پایه آب و روغنی چند ساعت بعد از ترکیب با حلال، شروع به خراب شدن می‌کنند.

رنگ را خوب هم بزنید

معمولاً رنگ‌های موجود در بازار مانند رنگ چوب (فوری و روغنی) از دو فاز (بخش) تشکیل شده‌اند. شما قبل از حل کردن رنگ با حلال، ابتدا مواد موجود در داخل قوطی اصلی را خوب هم بزنید تا کامل ترکیب شوند و سپس به قوطی دیگری منتقل کنید و با حلال حل کنید.

یکی از دلایل شایع خشک نشدن رنگ در رنگ‌های روغنی، هم نزدن مواد رنگ است.

 

موارد ایمنی برای نگهداری از رنگ

از نگه داشتن رنگ در کنار منابع گرمایش خودداری کنید.

در هنگام جابجایی و استفاده از رنگ، از دستکش و عینک استفاده کنید.

با فاصله‌ای مطمئن از رنگ، کپسول آتش نشانی را قرار دهید.

کپسول آتش نشانی مخصوص مواد شیمیایی و رنگ خریداری کنید.

در اطراف قفسه رنگ، لوازم دیگر را دپو نکنید.

قفسه یا قوطی های رنگ را جلوی درب خروج قرار ندهید.

سخن پایانی نگهداری از رنگ و مواد شیمیایی

شاید نگهداری از قوطی رنگ و تینر ساده به نظر برسد؛ اما پیشنهاد می‌کنیم تک‌تک کلمات این نوشته را مطالعه کنید و در صورت نیاز این اطلاعات را با همکارانتان هم به اشتراک بگذارید تا آسیبی به شما و اطرافیانتان وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *